Wycieczka integracyjna klasy IA
W minionym tygodniu klasa IA LO wybrała się wraz z wychowawczynią oraz ks. Krystianem Bulą na wycieczkę integracyjną w góry. Czas spędzony w Istebnej, w ośrodku Base Camp, obfitował w niezapomniane przeżycia, które nie tylko uczyły i zbliżały do natury, ale przede wszystkim budowały to, co najcenniejsze, czyli więzi między uczniami. Las, góry, cisza i terenowe przeszkody stworzyły piękne tło do przeżycia całodniowej wycieczki innej niż wszystkie.
Atrakcji było mnóstwo. Dzień zaczęliśmy od eksploracji parku linowego. Istebniański kompleks obejmował kilometr tras podzielonych na sześć ścieżek o zróżnicowanym stopniu trudności wraz z 400-metrowymi zjazdami tyrolskimi. Na terenie parku linowego spędziliśmy prawie trzy godziny, a następnie przeszliśmy na polanę, gdzie organizatorzy przeprowadzili zabawy integracyjne. Śmiechu było co nie miara, głównie za sprawą znakomitego prowadzenia przez lokalnych animatorów zabaw takich jak „skaczące rury”, „potrójne gacie”, „mega twister” czy „wieloosobowe narty”. Trzecią, bardzo ciekawą, ale i wymagającą częścią wycieczki był marsz na orientację. W sercu świerkowego lasu, młodzież wyposażona w mapy i kompasy ruszyła na poszukiwania zadań – „punktów kontrolnych” rozlokowanych na górskich szlakach. Czas był ograniczony a emocje sięgały zenitu, gdy trzeba było dyskutować, pomagać sobie i szybko podejmować trafne decyzje.
Cel integracyjny wycieczki został zrealizowany wzorowo, a miejsce i zaplanowane atrakcje sprzyjały współpracy, planowaniu i wspólnej zabawie.
„Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo?”,
czyli premierowy pokaz sztuki Williama Shakespeare „Romeo i Julia” we wrocławskim Teatrze Capitol w reż. Jana Klaty.
17 października uczniowie klas IIA, IIIA, IIIB oraz IVB wzięli udział w jednym z pokazów premierowych musicalu, który właśnie jest grany na deskach wrocławskiego teatru Capitol. Podczas sztuki reżyser zabrał naszych uczniów w dobrze znaną wszystkim historię zwaśnionych rodów Capuletich i Montekich, ale przede wszystkim - w wielką, choć tragiczną opowieść o miłości głównych bohaterów.
Sztuka była o tyle ciekawym doświadczeniem, gdyż był to musical, który przedstawiał tę wszystkim znaną historię w sposób awangardowy, nietuzinkowy, choć bardzo uniwersalny. Kolory, piękne głosy oraz niezwykłe obrazy sprawiły, że ten spektakl na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Wyjazd został zorganizowany w ramach ścieżki kulturowej w klasach humanistycznych.
Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024
Uczennica naszego liceum, Lena Gawrońska z klasy IIB, zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na plakat promujący „Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024” organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunką była pani Danuta Jankowska.
Projekt „Klimat – wiesz wszystko?”
W zeszłym tygodniu nasi licealiści mieli okazję uczestniczyć w wykładach oraz warsztatach na Politechnice Śląskiej w Centrum Nowych Technologii. W ramach współpracy przy projekcje „Klimat – wiesz wszystko?” uczniowie wysłuchali wykładów o zanieczyszczeniach środowiska i o przyczynach zmian klimatu. Wykonali również w laboratorium badania potencjometryczne, dowiedzieli się o tym, jak badać wiek próbek organicznych oraz mieli okazję zobaczyć ambulans do pomiaru ilości zanieczyszczeń w powietrzu.
Ogólnopolski Tydzień Kariery
„Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga!” Isabelle Laflèche.
Powoli kończy się Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK). Jest to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, która ma na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
W ostatnich dniach z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery – OTK – pod hasłem: „Pasja-Motywacja-Odwaga” w naszej szkole odbywały się dla młodzieży różne zajęcia, prelekcje i prezentacje uczelni. Obchody dni OTK wydłużamy w naszej szkole do 21 października.
Oto plan OTK w ZSO 4:
▪️11 października – inż. Anna Stokłosa, przedstawicielka EURES Katowice – „Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicą” – klasa IVC LO oraz klasa IIIE LO (4. lekcja, sala 89).
▪️16 października – mgr inż. Barbara Ozga-Strzyż – „Dzień poradnictwa zawodowego ze szkolnym doradcą zawodowym” (od 8.45 do 14.15 oraz od 16.00 do 17.00; sala 93).
▪️17 października – mgr inż. Adam Kołodziej – spotkanie młodzieży z przedsiębiorcą wielobranżowym – klasa IVA LO (4. lekcja, sala 63).
▪️18 października – mgr inż. Grzegorz Krawczyk, pełnomocnik Dziekana ds. Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz dr inż. Bogusław Ziębowicz, popularyzator nauki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach – „Studiowanie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach”, prezentacja uczelni – klasa IVB LO (6. lekcja, sala 45).
▪️21 października – p. Anna Piecha, przedstawicielka EUROPE DIRECT Katowice – „Nauka języków obcych” – klasa IIIB LO oraz IVB LO (6. lekcja, sala 89).
Dodatkowo: zajęcia kreatywne dla uczniów, pogadanki na lekcjach pod hasłem: „Pasja – motywacja –odwaga” – prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły podczas różnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Koordynator dni OTK w naszej szkole – szkolny doradca zawodowy,
Barbara Ozga-Strzyż