Nietypowy Dzień Kobiet klasy 4b
Z okazji Dnia Kobiet klasa 4b uczestniczyła w nietypowej lekcji, podczas której poznawaliśmy historię miasta, w którym mieszkamy. I to w jak ciekawy sposób! Wykorzystaliśmy współrzędne geograficzne, mapy internetowe oraz aplikację GooseChase. Klasa rywalizowała w dwóch grupach, a ich zadaniem było odczytanie współrzędnych, znalezienie konkretnego miejsca i zapoznanie się z ciekawostkami dotyczącymi jego historii. Zabawy było co niemiara!
Po tak intensywnym czasie przyszła pora na słodkości: panie z Bonbon pokazały nam, jak tworzy się lizaki, a potem mieliśmy okazję stworzyć je sami – no i oczywiście zjeść na koniec! Wspaniały dzień pełen atrakcji!
Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień wiosny klasa 4b świętowała wspólnym robieniem zdrowych wiosennych kanapek. Było bardzo kolorowo – mnóstwo warzyw, zdrowego chleba i mnóstwo radości! Wszyscy świetnie się bawili, a efekty były pyszne i zdrowe!
Jako że to pierwszy dzień wiosny, chcieliśmy również uczcić go w nietypowy sposób, przynosząc książki w śmieszny sposób: w pudełkach, reklamówkach, walizkach. Mamy nadzieję, że cała wiosna minie nam w takim samym radosnym klimacie, pełnym uśmiechu!
MAŁY OKR
Zdobycie I miejsca w szkolnym konkursie recytatorskim było dla Mileny Kiełtyki z klasy 2a i Antoniego Owczarka z klasy 3a przepustką do wzięcia udziału w konkursie MAŁY OKR, który zorganizowany został 17 marca 2025 r. przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 w Gliwicach.
MAŁY OKR to miejskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Milena wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy pt. „Leń”, a Antek wiersz Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”.
Oboje świetnie się zaprezentowali, pokazując swój talent aktorski. Milena swoim występem zdobyła wyróżnienie w grupie wiekowej klas 1-3.
Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszej szkoły!
Dzień Liczby Pi
14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Z tej okazji uczniowie klasy 6a pod opieką pani Anny Szyguły wzięli udział w powiatowym konkursie matematycznym „Liczba Pi”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 21 w Gliwicach. Naszą szkołę dumnie reprezentowali: Mateusz Drożdzał, Jan Kowol, Tomasz Piss oraz Krzysztof Wieczorek – uczniowie o ponadprzeciętnych zdolnościach matematycznych.
Do rywalizacji stanęli przedstawiciele 18 szkół podstawowych, którzy zmierzyli się z wyjątkowymi zadaniami wymagającymi zarówno sprytu, jak i logicznego myślenia. Wśród wyzwań znalazły się zadania związane z obliczaniem pól figur, mierzeniem odległości, rozwiązywaniem łamigłówek matematycznych oraz układaniem rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Każdy musiał wykazać się szybkością, spostrzegawczością oraz umiejętnością współpracy.
Dzień Liczby Pi pokazuje, że matematyka to nie tylko liczby, ale również świetna zabawa i niezapomniane emocje.
Konkurs czytelniczo-historyczny
Konkurs „Trzymaj formę 2025” – etap szkolny
W dniu 12 marca 2025 r. przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Dominika Mosur i Oskar Wandoch z klasy 6a oraz Antonina Feldman i Anna Wach z klasy 6b wzięli udział w etapie szkolnym konkursu w ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę”.
„Trzymaj formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 40 pytań. Czekamy teraz na wyniki :)
Opiekunką uczniów jest pedagog szkolny Aneta Kroll.
Sukces chemiczny Ignacego
11 marcia 2025 r. trójka najlepszych chemików z klasy 8a wzięła udział w XXV Konkursie Chemicznym organizowanym przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne. Po niełatwych zadaniach laboratoryjnych jeden z nich – Ignacy Wandoch – zdobył II miejsce.
Serdecznie gratulujemy osiągnięcia Ignacemu, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i przygotowaniach.
Tragedia Górnośląska 1945
Uczniowie klas 7b i 8a szkoły podstawowej uczestniczyli w uroczystościach związanych z upamiętnieniem Tragedii Górnośląskiej 1945. W tym roku przypada jej 80. rocznica.
Tragedię zdefiniowano jako „represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”. Katalog tych represji był rozległy: od grabieży, masowych mordów, gwałtów, tortur, poprzez obozy pracy, aż po wywózki w głąb Związku Sowieckiego. Ofiarami Armii Czerwonej i komunistycznych władz Polski Ludowej byli Górnoślązacy.
Przez lata nie wolno było o tym mówić i pisać. Dopiero w 1990 roku zaczęto zbierać wspomnienia żyjących i gromadzić dokumenty.
Uczniowie uczestniczyli w uroczystościach przy pomniku poświęconym ofiarom internowania i zsyłki w głąb ZSRS, a następnie odbyli spacer po dawnym obozie NKWD na terenie tzw. Dużego Osiedla w Łabędach.
Pasowanie na czytelnika
12 lutego w szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Dzieci dowiedziały się, jak obchodzić się z książkami i w jaki sposób korzystać z biblioteki oraz z czytelni.
Starsi koledzy i koleżanki z klasy 4a i 4c SP przygotowali dla nowych czytelników występ, a pani dyrektor osobiście pasowała pierwszaki na czytelników szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały czytelniczą wyprawkę przekazaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Witamy klasy 1a, 1b oraz 1c w gronie czytelników!
Ferie na sportowo
Nudzisz się w ferie? Za oknem zimno?
Spędź ferie na sportowo – zapraszamy uczniów z klas 1-4 SP na zajęcia ogólnorozwojowe (gry i zabawy) z elementami szermierki!
Potrzebujesz rzeczy takich jak na WF i butelkę wody :)
Start w poniedziałek o 10.00.
Zapraszamy!