Turbolandeskunde - tym razem o Szwajcarii

Jak co roku uczniowie naszego liceum brali udział w szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Turbolandeskunde”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego (PSNJN). Do konkursu zgłosiło się 17 trzyosobowych drużyn, a tematem tegorocznej IX edycji była Szwajcaria.

Etap szkolny poprzedziły warsztaty Biblioteki Austriackiej w Opolu pt. „Schweiz-Suisse-Svizzera-Svizra: fenomen wielokulturowości”. Lekcja online zachęciła uczniów do poszerzenia wiedzy o tym kraju.

Turbo6

Turbo5

Turbo8

Turbo3

Turbo9

Fragment warsztatów: „Szwajcaria to mały kraj, którego obywatele żyją w harmonii, mimo dużej różnorodności regionalnej, religijnej i językowej. Ich dewizą narodową jest «Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego»”.

Konkurs 15 marca rozpoczęła w atrium szkoły pani wicedyrektor Aleksandra Zięba. Uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi dotyczącymi m.in. geografii, gospodarki, historii, kultury, sportu, polityki, jedzenia.

Turbo7

Walka o podium rozegrała się między trzema drużynami. Z klasy IIIC LO wystąpił skład: Michał Busz, Piotr Drabik, Michał Hrycyszyn (II miejsce), a z klas IIB i IIIB LO: Jessica Filipczyk, Monika Kaiser, Julia Zalaśkiewicz (III miejsce). Do II etapu awansowali uczniowie klasy IIIA LO: Natalia Kozieł, Maciej Kozioł, Adam Osadnik. Finaliści naszego konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe upominki.

19 kwietnia na etap II do Katowic pojedzie z uczniami opiekunka grupy, pani Ewa Cichońska. Gratulujemy!

Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka niemieckiego: Ewa Cichońska, Patrycja Ogonowska i Elżbieta Piotrowska.