Spacer po Gliwicach z historią w tle

26 marca uczniowie dwóch klas licealnych: IB i ID w ramach lekcji z historii i teraźniejszości uczestniczyli w grze miejskiej, której tematem przewodnim była działalność podziemia niepodległościowego w Gliwicach. Materiały do zajęć, zarówno tradycyjne źródła historyczne, jak i elektroniczne, przygotował p. Adam Kondracki, pracownik badawczy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

spacer1a

Zajęcia rozpoczęliśmy prelekcją wprowadzającą w temat, dotyczącą postaci por. Henryka Thielego oraz Józefa Wawrzyńczyka ps. „Pepik” – żołnierza Armii Krajowej, który od 1945 r. działał w grupie dywersyjnej Rocha Koziołka ps. „Odra”, a następnie Komendzie Powiatowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego o kryptonimie „Leśniczówka”. Brał udział w akcjach zaopatrzeniowych i zbrojnych. Aresztowano go 20 lutego 1946 r. w Gliwicach i poddano brutalnemu śledztwu. 31 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał Wawrzyńczyka na karę śmierci, którą wykonano w grudniu. Szczątki „Pepika” odnaleziono dopiero we wrześniu 2018 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Losu Wawrzyńczyka uniknął Henryk Thiele, komendant Straży Pożarnej w Gliwicach, który ukrywał go w mieszkaniu w Gliwicach przy ulicy Banacha 7. Thiele został wprawdzie skazany na śmierć, ale karę złagodzono, a ostatecznie odsiedział 5 lat.

spacer4

spacer12

Wyposażeni w materiały edukacyjne oraz mobilną aplikację geolokacyjną z interaktywną mapą miasta wyruszyliśmy do centrum Gliwic. Trasa naszego spaceru obejmowała najważniejsze miejsca związane z działalnością gliwickich bohaterów podziemia niepodległościowego. Zaczęliśmy przy ulicy Banacha, by następnie dotrzeć do kolejnych punktów zlokalizowanych m.in. w budynkach Komendy Miejskiej Straży Pożarnej czy ulic Zwycięstwa (budynek McDonald’s), Konopnickiej czy Siemińskiego (dawna siedziba gliwickiego UB).

spacer3

spacer11

spacer5

spacer1

spacer3a

spacer13

spacer2a

spacer2

spacer10

W każdym z punktów robiliśmy krótki przystanek na objaśnienie zdarzeń związanych z działalnością por. Thielego i Wawrzyńczyka. Były one poparte fragmentami źródeł historycznych pozyskanych w ramach prac badawczych IPN. Część trasy była nawet rekonstrukcją brawurowej ucieczki „Pepika” w czasie próby uchwycenia go przez sowieckich funkcjonariuszy.

spacer4a

Na zakończenie wycieczki chętni uczniowie odczytali fragmenty źródeł historycznych w rodzaju zapisków więziennych oraz wątków dotyczących dalszych losów Thielego i jego rodziny.

spacer9

spacer14

Taka niecodzienna lekcja historii pozwoliła nam się lepiej wczuć w klimat powojennych Gliwic, a przy okazji zobaczyć nasze miasto z zupełnie innej perspektywy.

spacer6

Organizatorką wyjścia ze strony szkoły była p. Anna Pikulska-Stępień, a dodatkowo w wycieczce uczestniczyli p. Alicja Ciura, p. Maciej Jureko i p. Andrzej Micał.