Wyjazd uczniów do Filharmonii Śląskiej

W piątek 1 grudnia 2023 r. klasy 2a, 3a i 3b SP wybrały się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na spotkanie z muzyką ze Śląska.

filh3a

filh4

Uczniowie wysłuchali utworów skomponowanych przez wybitnych twórców z naszego regionu, wśród których znalazły się m.in.: „Karlik” Stanisława Hadyny, kilka dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego (którego imię nosi Filharmonia Śląska), a podczas „Poloneza” autorstwa Wojciecha Kilara nasi odważni reprezentanci tańczyli na scenie.

filh2

filh3

Całe spotkanie prowadziła pani Barbara Badura, która przybliżyła nam kilka faktów z życia najważniejszych śląskich muzyków, a także opowiedziała wiele muzycznych ciekawostek. Oprawę muzyczną zapewniły trzy panie grające na klarnetach oraz fortepianie. Mogliśmy obejrzeć te instrumenty z bliska. Rozkładając klarnet na części, dowiedzieliśmy się, jak jest zbudowany. Udało nam się go też wspólnymi siłami ponownie złożyć. Mogliśmy usłyszeć najniższy i najwyższy dźwięk, jednak największym zaskoczeniem było dla nas to, że z klarnetu można wydobyć dźwięki przypominające świergot ptaków czy klakson statku.

filh6

filh5

Czas w filharmonii był pięknym, umuzykalniającym przeżyciem, wzbogacającym nas o wiedzę muzyczną i zaszczepiającym w naszych uczniach zamiłowanie do muzyki.