Standardy ochrony małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH - to zestaw zasad i procedur, które mają chronić dzieci i młodzież w placówkach oświatowych przed wszelkimi sytuacjami, w których mogliby zostać skrzywdzeni.
Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) organy zarządzające placówkami oświatowymi, jak i organizatorzy tego rodzaju działalności mają obowiązek wdrożyć standardy dostosowane do charakteru i rodzaju podmiotu lub prowadzonej działalności.
Standardy ochrony dzieci to 4 zasady, których przyjęcie sprawia, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci - jej personel potrafi zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz podjąć działania profilaktyczne oraz interwencyjne.
Standard I Polityka - placówka ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Standard II Personel - placówka monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzenia dzieci.
Standard III Procedury - w placówce funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
Standard IV Monitoring - placówka monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.
Dlaczego wprowadzamy Standardy ochrony małoletnich?
• By skutecznie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i wzmacniać instytucje w dążeniu do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa.
• By zadbać o to, żeby nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia.
• By wprowadzić procedury, które pozwalają odpowiednio wcześnie zareagować w przypadku obaw o dobro dziecka lub zapobiegać krzywdzeniu dzieci, zanim dojdzie do eskalacji przemocy wobec nich – niezależnie od źródła i typu tej przemocy.
Wprowadzenie standardów to komunikat dla personelu, dzieci oraz ich opiekunów, że w codziennej pracy danej placówki realizowane są takie wartości jak dobro dziecka oraz jego prawo do życia w bezpiecznym i zapewniającym rozwój otoczeniu. To również jasny sygnał, że instytucja zabezpiecza personel i dba o swoją reputację. Z kolei dla partnerów zewnętrznych to informacja, że współpracują z podmiotem wiarygodnym w obszarze troski o bezpieczeństwo dzieci.
Kogo dotyczy obowiązek wdrażania standardów ochrony małoletnich?
Wszystkich podmiotów prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną
z rozwijaniem zainteresowań, jak również świadczących usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzących inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.
Kiedy?
Ustawa nakładająca obowiązek wprowadzenia standardów weszła w życie 15 lutego 2024 r. Podmioty objęte tym obowiązkiem mają 6 miesięcy od powyższej daty na pełne dostosowanie się do nowych uregulowań.
Jakie korzyści wynikają z wdrażania standardów ochrony małoletnich?
Instytucja poprzez wprowadzenie zasad bezpiecznej rekrutacji dba o to, by wśród personelu nie było osób, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Personel potrafi odpowiednio zareagować na podejrzenie krzywdzenia dziecka w placówce lub w rodzinie dzięki wdrożonym procedurom interwencji. Dzięki ustalonym zasadom bezpiecznych relacji personel ma jasność, jakie są ramy profesjonalnej relacji z dzieckiem, a jakie zachowania – zarówno ze strony dorosłych wobec dzieci, jak i między dziećmi – są niedopuszczalne. Personel jest przygotowany, by zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz symptomy krzywdzenia, jak również opracować plan wsparcia dziecka krzywdzonego.
Standardy ochrony małoletnich - PM36 i oddziały przedszkolne w SP4 (wersja skrócona)
Standardy ochrony małoletnich - SP4 (wersja skrócona)
Standardy ochrony małoletnich - VII LO (wersja skrócona)
Pełne wersje są dostępne w bibliotece szkolnej.