Rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności
17 grudnia w ramach zajęć z historii i teraźniejszości klasa IIA oraz niektórzy uczniowie z klas: IIC, IID i IIE wybrali się do ŚCWiS w Katowicach.
Wystawa multisensoryczna, którą mieliśmy okazję zobaczyć, znajduje się w ponadstuletnim budynku, w którym dawniej mieścił się magazyn odzieżowy kopalni „Wujek”. Ekspozycja udostępniona na trzech poziomach jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80.
Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55 – tego typu wozy bojowe brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni 16 grudnia 1981 r.
W czasie zwiedzania mieliśmy szczególną przyjemność słuchać świadków historii – uczestników pacyfikacji, m.in. jednego z przywódców komitetu strajkowego – pana Stanisława Płatka. Z fotograficzną dokładnością opowiedział nam o przebiegu wydarzeń, postawach górników, lekarzy biorących udział w akcji, rodzin, funkcjonariuszy MO i ZOMO…
Niezwykle ciekawy był także – wyświetlony na zakończenie – film dokumentalny mający charakter reportażu śledczego, zawierający relacje wielu świadków tych tragicznych wydarzeń.
Wszyscy wróciliśmy nie tylko ubogaceni wiedzą, ale i głęboko wzruszeni tym, czego doświadczyliśmy na wystawie i w kontakcie z „historią żywą” uosobioną przez naszych przewodników, którzy przed laty ryzykowali własnym życiem, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Mimo iż zwiedzaliśmy muzeum prawie 3 godziny, dostaliśmy jeszcze dodatkową możliwość zadawania pytań panu Stanisławowi, który usiadł z nami w auli na kolejne pół godziny, kontynuując relację z wydarzeń sprzed 41 lat.
Wycieczkę zakończyliśmy złożeniem znicza pod pomnikiem poległych dziewięciu górników.
Na miejscu było wyjątkowo dużo wieńców, ponieważ dzień wcześniej trwały w ECWiS uroczyste obchody rocznicowe z udziałem Prezydenta RP.