Internetowe love

internetowe love

Dnia 15 września 2022 r. klasy 5, 6 i klasa 8 wzięły udział w przedstawieniu wrocławskiego teatru In-Art pt. „Pierwsza miłość. Internetowe love”. Poruszający spektakl podejmował problemy współczesnej młodzieży: poszukiwania miłości, samotności, zagrożeń, które niesie Internet i uzależnienie od dopalaczy. Minimalistyczne dekoracje zostały wzbogacone przez ciekawe efekty audiowizualne.

Po przedstawieniu uczniowie mieli sposobność porozmawiania z aktorami i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spektakl jest zdecydowanie wart polecenia.

W Żarkach

Zarki

Dnia 23 września, czyli w ostatni piątek, klasy czwarte postanowiły razem z wychowawcami skorzystać z pięknej pogody i zintegrować się podczas wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Odwiedziliśmy Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, gdzie poznaliśmy szczegóły pracy bednarza, kołodzieja, szewca, piekarza i młynarza. Już nikt nam teraz nie powie, że nie wiemy, jak wygląda ciężka praca. Razem to i worek mąki byśmy przygotowali!

Aby uzupełnić kalorie, udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy HokusPokuss, gdzie własnoręcznie stworzyliśmy pyszne lizaki. Na końcu odbyliśmy spacer, podczas którego poznaliśmy niewielki odcinek Szlaku Orlich Gniazd.

Było super! Może jeszcze kiedyś tu wrócimy?

Integracja pierwszoklasistów

integracyjna

Tuż przed londyńską wyprawą, na którą pojechali uczniowie klas II, III i IV liceum, również pierwszoklasiści mieli okazję wziąć udział w wycieczce. Był to wyjazd integracyjny, nastawiony na dobrą zabawę i bliższe poznanie nowych koleżanek i kolegów.

Pierwszoklasiści wybrali się do Istebnej, gdzie czekały na nich gry i zabawy wymagające współpracy. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej się poznać i nauczyć pracy zespołowej. Efekty ich działań możecie zobaczyć na zdjęciach.

Poza tym nasi nowi uczniowie mogli sprawdzić swoją koordynację, rozwinąć umiejętność podejmowania i oceny ryzyka, a także uwierzyć w siebie. To wszystko dzięki pobytowi w parku linowym.

Na koniec czekało na nich ognisko, przy którym mogli zregenerować nadwątlone wysiłkiem fizycznym siły.

Wyjazd był dobrą odskocznią od codzienności, a wspaniała pogoda sprawiła, że wszyscy uczestnicy wspominają go z dużą przyjemnością.

Opiekę nad uczniami pełnili wychowawcy (p. Alicja Ciura, p. Dagmara Malinowska, p. Anna Wita, p. Joanna Schön, p. Anna Szyguła) oraz dodatkowi opiekunowie (p. Małgorzata Balińska, p. Aneta Kroll, ks. Krystian Bula, p. Szymon Fijałkowski i p. Maciej Jureko).

Filharmonia Śląska romantycznie

filharmonia

Dnia 21 września uczniowie VII LO wraz z nauczycielami odbyli muzyczną podróż do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie w ramach projektu „Młoda Filharmonia” uczestniczyli w koncercie pod tytułem „Ballady i romanse”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła kompilacja utworów Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki i Ludomira Różyckiego.

Wykonawcy:
- Alicja Pacześniak-Słota – dyrygentka
- Jakub Borgiel – baryton
- Wiesław Kupczak – aktor
- Gabriel Bortnowski – fortepian
- Regina Gowarzewska – prowadzenie
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:
- Stanisław Moniuszko – Uwertura koncertowa „Bajka”
- Stanisław Moniuszko – Ballada na baryton i orkiestrę „Czaty”
- Stanisław Moniuszko – Ballada na baryton i orkiestrę „Trzech budrysów”
- Ludomir Różycki – Ballada op. 18 na fortepian i orkiestrę symfoniczną
- Adam Mickiewicz – „Romantyczność” i wybór wierszy

Mamy nadzieję, że będziemy częściej odwiedzać katowicką filharmonię.

M. Balińska

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

poczatek 1 3

Jeszcze w uszach szumią morskie fale… – tymi słowami 1 września zostali przywitani najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu, z czym pierwszaki poradziły sobie znakomicie. Następnie uczniowie klasy 3a i 3b powitali nowe koleżanki i kolegów słowami: Od dzisiaj tworzycie z nami wielką szkolną rodzinę. Waszymi przewodnikami po ogromnej krainie wiedzy będą nauczyciele i rodzice. Także my, starsi koledzy, chętnie podamy wam pomocną dłoń.

Zapewnili również, że w naszej szkole nikt nigdy nie jest sam, a gdyby jednak czasem zdarzył się kłopot, mają zaraz odwiedzić trzecią klasę, która na pewno znajdzie sposób na zmartwienia.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Joanna Grzybowska, która ciepłymi słowami powitała uczniów klas pierwszych, życząc wszystkim zdrowia oraz sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Następnie razem z wychowawczyniami klas wręczyła dzieciom symboliczne rogi obfitości.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanego i wspaniałego roku szkolnego!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wyprawka dla ucznia klasy 1 SP

Do pobrania: Informacja o wyprawce dla ucznia klasy 1 SP.

Wakacje czas zacząć

koniec roku

„(…) Po raz ostatni woła nas dzwonek - śpiew, oklaski i wrzawa.
I już po wszystkim. I już składamy pióra, zeszyty i książki.
Za to się wielkie zaczną przygody,
gdy się otworzy przed nami zielona księga przyrody. (…)”
B.Ostromęcki

W tym roku uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas 1-3 SP odbyło się 24 czerwca o godzinie 10.00. Wydarzenie miało miejsce w szkolnym atrium. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas pierwszych oraz „zerówki” wraz ze swoimi wychowawcami. Na uroczystość zaproszono dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców oraz kolegów i koleżanki z klas starszych.

W części uroczystej po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły, pani Joanna Grzybowska, która gratulowała uczniom postępów w nauce i życzyła wspaniałego wypoczynku w czasie wakacji. Podziękowała nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich edukację.

Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a po zakończeniu części artystycznej wszyscy uczniowie udali się na krótkie spotkanie z wychowawcami oraz odbiór świadectw.

Wakacje czas zacząć!

Życzymy wszystkim uczniom i gronu pedagogicznemu słonecznych chwil, wypoczynku i mile spędzonych wakacji.

Do zobaczenia już we wrześniu!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zakończenie roku szkolnego

klasa osma

Pożegnanie klasy 8 SP

Dzwon szkolny zabił uroczyście już o 8:00, aby rozpocząć uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2021/2022. Spotkaliśmy się wtedy z uczniami klas 4-8 SP oraz licealistami. Podczas apelu szczególnie ciepło pożegnaliśmy klasę ósmą, życząc jej powodzenia i szczęścia na dalszej drodze edukacji. Uczniowie podziękowali dyrekcji, nauczycielom, obsłudze szkoły i rodzicom za trud włożony w ich edukację i wychowanie w tym jakże trudnym minionym roku szkolnym.

Tradycyjnie pani dyrektor wraz z wychowawcami rozdała świadectwa z wyróżnieniem. Przyznała także vouchery uprawniające do odbycia kursu obsługi drukarki 3D, ufundowane przez firmę EMT-Systems, z którą w tym roku bardzo owocnie współpracowaliśmy. Otrzymali je uczniowie, którzy najbardziej wyróżnili się swoją postawą w tym roku szkolnym – byli to: Adam Tarczyński z klasy IB, Szymon Kloś z IIA, Filip Durczyński IIIA i Juliusz Nyga z IIIB.

W trakcie apelu uczniowie obejrzeli także film o bezpieczeństwie w czasie wakacji, aby pamiętali, że podczas wypoczynku, wśród radości i nowych wrażeń, należy również zachować zdrowy rozsądek i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Po krótkiej części artystycznej uczniowie rozeszli się do klas wraz z wychowawcami na kilka ostatnich w tym roku szkolnym wspólnych chwil .

Wszystkim życzymy bardzo udanych i bezpiecznych wakacji. Wypoczywajcie i dbajcie o siebie!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Kolejny sukces Julii Chmielowskiej

Julia

Jak wiecie, bacznie śledzimy losy naszych absolwentów i chętnie dzielimy się z Wami opowieściami o nich. Dziś bohaterką naszej relacji jest Julia Chmielowska – ubiegłoroczna absolwentka Szkoły Podstawowej nr 4 w ZSO 4.

Pisaliśmy o Julii już kilkakrotnie, informując Was o jej sukcesach literackich (m.in. w niedawno zakończonym konkursie „Nie piszę do szuflady” czy wojewódzkim konkursie poetyckim, którego efektem jest tomik poetycki „Antologia poezji dziecięcej i młodzieżowej”). Nie inaczej jest i teraz. Tym razem jednak Julia debiutuje jako prozaiczka – autorka opowiadania „Szczyt”, napisanego na ogólnopolski konkurs literacki „Wanda Rutkiewicz inspiruje”. Jego organizatorem jest znany dziennikarz i polityk, Tomasz Zimoch. Finał konkursu odbył się niedawno w Sejmie RP.

Z wielką radością informujemy, że Julia zajęła w konkursie III miejsce. Fragmenty jej pracy zostały odczytane podczas gali przez Danutę Stenkę. Zachęcamy Was wszystkich do wysłuchania tego poruszającego tekstu Julii – kliknij, aby obejrzeć FILM.

Jesteśmy dumni, że grono literatów powiększyło się o dawną uczennicę naszej szkoły – serdecznie Julce gratulujemy i życzymy połamania pióra w trakcie kolejnych prób literackich.

Więcej informacji o konkursie – TUTAJ.

Premiera RINGU

Bajki1

„Co to są za bajki, aż się wierzyć nie chce..., to bajki dla potłuczonych” – te słowa oraz wiele innych padły wczoraj, 22 czerwca, na premierowym przedstawieniu Szkolnego Teatru RING. Premiera ta była wyjątkowa z trzech powodów. Po pierwsze: udało się ją przygotować i wystawić po dwóch latach, kiedy nie mogliśmy grać. Po drugie: była debiutem dla uczestników naszego teatru. Udanym debiutem. Po trzecie: wykorzystaliśmy rewelacyjne teksty nieodżałowanego kabaretu „Potem”, które dostarczały i do dzisiaj dostarczają rozrywki odbiorcom.

Rodzice, nauczyciele i młodzież mogli zobaczyć inny wymiar znanych dobrze bajek. Dziękujemy wszystkim za przybycie, za dobre słowo, wspieranie naszych poczynań oraz tolerancję dla naszych wpadek. Dziękujemy za uśmiech, za brawa i wiele, wiele innych fantastycznych rzeczy, które od Was dostaliśmy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również dostarczymy niezapomnianych wrażeń.

Szczególne podziękowanie pragniemy skierować w stronę Szymona Klosia, który jako pomoc techniczna, dźwiękowa i świetlna okazał się niezastąpiony. Jego spokój i opanowanie pozwoliło nam się wyciszyć i spokojnie przygotowywać premierę. BARDZO DZIĘKUJEMY, SZYMONIE!

Aktorzy i opiekunowie Szkolnego Teatru RING